Odamız Mart Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Odamız Mart Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Mart ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Ümit Türek’in yönetiminde gerçekleşen toplantıda gündemde yer alan maddeler görüşülüp karara bağlandı. Meclis Başkanı Ümit Türek yaptığı açılış konuşmasında Mart ayı içerisinde önemli gün ve haftaları hep birlikte kutladıklarını belirterek, 31 Mart yerel seçimlerinin başta Manisa olmak üzere Ülkemize hayırlar getirmesini diledi. Manisa’daki   iş insanlarının üretim yapmak, istihdam sağlamak yerine ne yazık ki dedikodu üretmekle meşgul olduklarını söyleyen Başkan Türek,  ‘Bana göre herkes kendi işine bakmalı fısıltılara fazla kulak kabartmamalı. Fısıltı gazetesi çok hızlı işliyor. Bu fısıltılar kulaktan kulağa gerçekmiş gibi algılanıyor. Sağlam iş insanını bile zor duruma düşürüyor. Lütfen bu tip söylemlerden uzak duralım. Kendi işimize bakalım. Yeni açıklanan 2018 yılı yüzde 11 işsizlik oranını nasıl aşağıya çekebiliriz. Nasıl İstihdam yaratabiliriz. Nasıl Denizlili gibi üç kişi bir araya gelip bir fabrika alabiliriz. Bunları konuşalım. İhracat yapalım. İhracatımızı arttıralım. Bu arada Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenen Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümünün coğrafi işaret tescil belgesi Manisa Ticaret Borsamızın çalışması sonucunda alındı. Bu çalışmalarından dolayı Manisa Ticaret Borsamızı kutluyorum’ dedi. Meclis toplantısında söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, dünya ve ülke ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulunurken, Oda’nın Mart ayı içerinde yaptığı ve önümüzdeki aylarda yapacağı faaliyetler hakkında da meclis üyelerini bilgilendirdi.


‘Seçimlerin ardından ekonomiyi konuşmalıyız’


Konuşmasına Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlere değinerek başlayan Başkan Yılmaz, ‘Bildiğiniz gibi gündemimizde yerel seçimler var. 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerin, birlik, beraberlik ve huzur içerisinde geçmesini, sonuçları itibariyle seçimin, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Seçim yarışında da herkese tekrar başarılar diliyorum. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Manisa için çalışan her türlü kurum, kuruluş ve kişilerle işbirliği yapmaya hazırız. Nisan ayıyla birlikte yerel seçimleri de geride bırakacağız. Uzun bir süre gündemimizde seçim olmayacak. Bu yüzden seçimlerin ardından ekonomiyi konuşmalıyız. Siyasi belirsizliğin ekonomi üzerinde yaratmış olduğu dengesizlik, enflasyonun hedeflenen seviyenin üzerinde seyretmesi, finansal piyasalardaki dalgalanmalar, döviz kurlarındaki oynaklık nedeniyle artık sahnede siyasetin değil, iş dünyasının olacağı bu dönemi, bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Ekonomideki yapısal reformların sonuçları için çaba göstereceğimiz 2019’un ikinci çeyreğinde, hepimize üretim ve ihracat için işlerimize var gücümüzle sarılma sorumluluğu düşüyor’ dedi.


‘Tarihi teşvik ve desteklerden yararlanalım’


Manisa iş dünyasının İstihdam Seferberliği 2019 programı kapsamında açıklanan teşvik ve destekleri kaçırmaması gerektiğini  belirten  Başkan Yılmaz, ‘Ülkemiz ekonomisi 2018 yılının son çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla %3 ile beklentilerden hızlı daraldı. Bu gelişmede tüketim ve yatırım harcamalarındaki daralma etkili oldu. Türkiye ekonomisi 2018 yılı genelinde ise %2,6 ile uzun dönemli performansının altında bir büyüme gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere göre son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %2,4 küçülen Türkiye ekonomisi, iki çeyrek üst üste daralarak teknik olarak resesyona girmiş oldu. İşsizlik oranı ise 2018 yılı aralık döneminde 1,2 puan ile Ocak 2009’dan bu yana en hızlı aylık artışını sergileyerek %13,5 oldu. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı da aylık bazda 0,6 puan artarak %12,7 ile Eylül 2009’dan bu yana en yüksek düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde istihdamdaki düşüş 297 bin kişi olurken, imalat sanayi istihdamındaki düşüş 182 bin kişi oldu. İnşaat sektörü istihdamı ise 77 bin kişi azaldı. Türkiye genelinde işsiz sayısı ise 2018 yılında bir önceki yıla göre 83 bin kişi artarak 3 milyon 537 bin kişi oldu. Bu noktada, istihdam seferberliği kapsamında hayata geçirilen teşviklerden,  tüm üyelerimizi bir kez daha faydalanmaya davet ediyorum’ diye konuştu.


‘Hükümetimiz piyasaları rahatlatacak desteklere devam ediyor’


İktisadi faaliyetin belirgin bir şekilde yavaşladığı ülkemiz ekonomisinde, iç talebi canlandırmak amacıyla hayata geçirilen, otomotiv, beyaz eşya, mobilya, konut ve tapu harcında uygulanan vergi indirimlerin uzatıldığına da dikkat çeken Başkan Yılmaz, ‘Buna göre tapu harcı indirimi yıl sonuna kadar devam edecek. Konut alımında yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülen KDV uygulaması yıl sonuna dek sürecek. Düzenlemeyle birlikte vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlarda, ÖTV oranı yüzde 45'ten yüzde 30'a, fiyatı 70 bin ila 120 bin arası olan araçlarda yüzde 50'den yüzde 35'e düştü. Otomobillerdeki ÖTV indirimi Haziran sonuna kadar sürecek. 1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV'de yapılan 15'er puanlık indirim yıl sonuna kadar devam edecek. Ticari araçlarda KDV oranının yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak uygulanması da 30 Haziran'a kadar sürecek. Beyaz eşyada ÖTV sıfırlanırken,  mobilya da ise KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e geriledi. Beyaz eşya ve mobilyada KDV indirimi Haziran sonuna kadar devam edecek’ dedi.


‘Meslek komiteleri müşterek istişare toplantımızı gerçekleştirdik’


5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu ve ilgili yönetmelik gereği yılda iki defa düzenlenen Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısının 2019 yılı birinci toplantısını Mart ayı içerisinde gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Yılmaz, ‘Oda muamelat yönetmeliği gereğince,  Odamız Komite Başkanlarının katılımlarıyla, komitelerimizin mesleki konuları ile sorunlarının görüşüldüğü aramızdaki iş birliğinin artırılması amacıyla her yılın Mart ve Eylül aylarında olmak üzere  altı ayda bir müştereken yapılan ‘meslek komiteleri istişare toplantısı’ düzenledik. Söz konusu toplantıya, nevruz bayramı kutlamaları ile mesir karma törenine katılmış olmam nedeniyle, Odamız Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezen Şenay başkanlık etti. Yapılan toplantıda, Odamız Akademik Danışmanı Prof.Dr. Mahmut Karğın, Meslek Komitesi Başkanlarımıza istihdam seferberliği hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi’ diye konuştu.


‘Projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz’


Zafer Kalkınma Ajansı’nın 2018 yılı teknik destek programına sunulan “Savunma Sanayine Yön Verecek İşletmelerin Niteliklerinin Geliştirilmesi” Projesi kapsamında, Odamız Hizmet Binasında, eğitimlerin başladığını söyleyen Başkan Yılmaz,’ İlimizde savunma sanayi alt tedarikçi zinciri oluşturulmasını amaçladığımız proje ile savunma sanayinde faaliyet gösteren ana tedarikçiler için yeni alt yüklenicilerin ortaya çıkması sağlanacak, ayrıca, yurt dışından ithal edilen ürünlerin yerli ikamesi için AR-GE çalışmalarının yapılması teşvik edilecek ve böylece savunma sanayinde yerlileşme sağlanmasını  hedeflemekteyiz. Proje kapsamında, talaşlı imalat, döküm ve ekstrüzyon, elektronik kabin üretim ve montajı olmak üzere 3 ayrı iş kolunda faaliyet gösteren katılımcılar, savunma sanayinde yönetim organizasyon, kalite yönetim sistemleri, üretim yönetimi ve teknikleri olmak üzere 3 modülden oluşan eğitim ve eğitimin uygulamaya aktarılması için danışmanlık hizmeti alacaklar’ dedi.
               
‘Yurt dışından heyetlerimizi ağırlamaya devam ediyoruz’


Oda üyelerinin yurt dışı pazarlara daha kolay ulaşma yolunda yabancı heyetleri Oda da ağırlamaya devam ettiklerini belirten Başkan Yılmaz, ‘Bremen Ticaret Odası Yatırım Ajansı Türkiye Direktörü Sayın Erol Tüfekçi'nin katılımıyla dün düzenlediğimiz ‘Almanya’da iş yapma’ konulu toplantıda, Almanya’da firma nasıl kurulur?, Yurt dışına açılmanın fayda ve avantajları nelerdir?,  İhracata olumlu etkisi nedir?, Yurtdışı teşviklerinden nasıl yararlanılır? Sorularının cevaplarını öğrendik.  Bire bir ikili görüşme formatında gerçekleştirilen  toplantıda, Yurt dışına açılmak, Almanya ile ticaret yapmak, ihracata başlamak isteyen üyelerimiz için verimli bir toplantı olduğunu düşünüyorum.  Bunun yanı sıra 28 Mart 2019 perşembe günü saat 15:00’ da Odamız Hizmet Binası’nda, ABD Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Sn. Shari Stout’ un katılımlarıyla, ‘ABD’de yatırım imkanları’ konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştireceğiz. ABD ticaret müsteşarlığı servislerinin tanıtılacağı, ABD’de yatırım yapmanın avantajlarının aktarılacağı, yatırım zirvesi ve yatırım vizesi konularının  anlatılacağı toplantıya katılımlarınızı  bekliyoruz’ diye konuştu.


‘Tarım sektörünün uzman ismi Cem Seymen’i misafir edeceğiz’


Konusunda uzman kişileri Nisan ayı içerisinde de oda üyeleri ile buluşturmaya devam edeceklerini söyleyen Başkan Yılmaz, ‘Nisan ayında konuşmacı olarak Cem Seymen’i Odamızda konuk edeceğiz. 11 Nisan 2019 Perşembe günü saat 14:00’da Odamız Hizmet Binası Kongre Salonunda, Cem Seymen’in sunumuyla Türkiye’de tarımın geleceği, akıllık tarım, tarım 4.0 uygulamaları ve tarımda sürdürülebilir olmanın formülü, tarımda katma değer yaratma ve markalaşma konularını istişare ediyor olacağız. Söz konusu konferansı şimdiden bilgilerinize sunar, teşriflerinizi rica ederim. Değerli meclis üyelerimiz, sözlerime burada son verirken, sizleri bir kez daha saygılarımla selamlıyor, hayırlı akşamlar diliyorum’ dedi.

Haber Görselleri
Diğer Haberler
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ticaret Bakanlığı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Balo
Zafer Kalkınma Ajansı
Kosgeb
KGF
Eurochambres
İcc
Beceri 10
Tepav
Rekabet Kurumu
TSE
Gümrük ve Truzim işletmeleri
Celal Bayar Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
İktisadi Kalkınma Vakfı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Türk Patent Enstitüsü
Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi