TOBB MEYBEM A.Ş. Mesleki Yeterlilik Hizmetleri

Odamız ile TOBB MEYBEM A.Ş. arasında imzalanan protokol gereğince, TOBB MEYBEM A.Ş. tarafından yetkisi kapsamında bulunan 41 meslekte hizmet vermeye devam edilmektedir.

Aşağıda yer alan meslekler için başvuru talep toplama kayıtlarımız başlamıştır.

1. Emlak Danışmanları için Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 ve Emlak Danışmanı Seviye 4 : Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan “Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği” ile MYK mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale getirilmiştir. Mesleki yeterlilik belgesi alınmadığı takdirde, Ticaret Bakanlığı’ndan yetki belgesi verilmeyecektir. Aralık 2019’a kadar MYK mesleki yeterlilik belgesi alınmalıdır.

2. Servis Aracı Şoförleri için Servis Aracı Şoförü Seviye 3 : İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “Okul Servis Araçları Yönetmeliği” ile okul öğrencilerini taşıyan şoförlerin MYK mesleki yeterlilik belgesi alması zorunlu hale getirilmiştir. Uygulama 2020 yılında başlayacaktır.

3. Köprülü Vinç Operatörleri:  MYK tarafından yayımlanan 11 Kasım 2018 tarihinde yayımlanan “ Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ” ile “Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3” mesleği zorunluluk kapsamına alınmıştır. 11 Kasım 2019 tarihine kadar mesleki yeterlilik belgesi alınmalıdır.

Yukarıda anılan mesleklerde TOBB MEYBEM A.Ş.’nin akreditasyon denetimi başarıyla tamamlanmış olup emlak bürosu sahipleri ve emlak danışmanları, servis aracı hizmeti veren firmaların çalışanları ve vinç operatörleri için sınav ve belgelendirme hizmetine başlamıştır.

Ayrıca belge zorunluluğu getirilen tüm mesleklere http://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_yeterlilik&view=arama&belge_zorunlu=1 linkinden ulaşabilirsiniz.

TOBB MEYBEM A.Ş.’nin yetkisi kapsamında bulunan ve Ek-1’te sunulan meslekler de başvuru çoğunluğu ile İlimizde gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olan adaylar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacaktır. Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu getirilen mesleklerin performans ve teorik sınavlarında başarılı olacak adaylar için yatırılan ücretler 2019 yılı sonuna kadar “İşsizlik Sigortası Fonu” ndan karşılanmaktadır. Mesleki yeterlilik belgesi almayan kişiler için aylık kişi başı 775 TL idari para cezası uygulanacaktır.

TOBB MEYBEM A.Ş. tarafından belgelendirme yapılacak olan mesleklere ilişkin başvuruda bulunmak isteyen üyelerimizin aşağıda iletişim bilgileri sunulan odamız personeli ile iletişime geçmeleri hususunda gereğini rica ederiz.
 
Hasan Erdirik
hasan.erdirik@manisatso.org.tr
0 236 231 10 45 – 1113
EK
Diğer Duyurular
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ticaret Bakanlığı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Balo
TOBB Uyum
Zafer Kalkınma Ajansı
Kosgeb
KGF
Eurochambres
İcc
Beceri 10
Tepav
Rekabet Kurumu
TSE
Gümrük ve Truzim işletmeleri
Celal Bayar Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
İktisadi Kalkınma Vakfı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Türk Patent Enstitüsü
Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi
Sanal Ticaret Akademisi
Kolay İhracat Platformu Hakkında
Türkiye'nin İlan Portalı